Sepetinizde hiç ürün yok.

"1953 YILINDAN BUGÜNE FONO"

1953

FONO yabanci dil egitimi 1953 yilinin sonlarina dogru Aksaray’da bir apartman dairesinde basladi. O yillarda Ingiliz Filolojisinde ögrenci olan kurucumuz Sükrü Meriç, dünyada “Correspondence Education” ismiyle baslayan uzaktan egitim sistemini Türkiye’ye ilk getiren kisi oldu.

1954

Bir yil boyunca Aksaray’da faaliyet gösteren FONO, 1954’te Cagaloglu Yenihan Is Merkezine tasindi. Gerek alan gerekse kadro olarak genislemeye basladi.

1958

Artan ögrenci sayisiyla birlikte ögretim materyalleri için daha fazla alana ihtiyaç duyan FONO, 1958’de Istiklal Caddesi Santral Han’a tasindi ve Cagaloglu’ndaki odalar depo olarak tutulmaya devam edildi.

1960

1960’lara kadar sadece Ingilizce egitimi veren FONO, bu yillarda ögretimine Almanca’yi da ilave etti. Bugünse, 27 ayri dilde yabanci dil egitim kitaplari dünya çapinda satisa sunulmaktadir.

1968

1968’de FONO, Avrupa Açikögretim Birligine üye oldu ve bu birligin Türkiye’de gerçeklestirilen üç konferansina ev sahipligi yapti.

1972

FONO’nun ofisi Osmanbey Halaskargazi’ye tasindi.

1974

Almanya’da yasayan Türklerin talepleri üzerine, Almanya’nin Köln sehrinde, FONO’nun bir subesi açildi. Bugün de Almanya’nin Stuttgart sehrindeki temsilciligi kanaliyla her yil iki bin civarinda ögrenci FONO araciligi ile yabanci dil ögrenmekte ve Milli Egitim Bakanligindan onayli sertifika almaktadir.

1980

1980’li yillarin baslarinda Merter’de FONO yabanci dil egitim dershanesi açildi ve yaklasik alti yil faaliyetini sürdürdü. Ayrica, bu yillarda ilk kez Milliyet gazetesi kupon karsiligi okurlarina FONO yayinlarini sunmus, ilerleyen yillarda da Sabah, Vatan, Hürriyet ve Günes gazeteleri FONO yayinlarini okuyucularla bulusturmustur.

1989

1989’da Merter’de açilan Özel FONO Ilkokulu, bugün de FONO ilkögretim ve anaokulu olarak faaliyetini sürdürmektedir.

1996

Kara Kuvvetleri Egitim ve Doktrin Komutanligi ile 19.04.1996 tarihinde yapilan Isbirligi Protokolü ile 6 yil süreyle Türkiye'nin dört bir yanindaki Türk Silahli Kuvvetleri personeli ve onlarin yakinlari FONO Açikögretim Kurslari ile yabanci dil ögrenmislerdir.

1999

1999 yilinda Azerbaycan’in Bakü sehrinde FONO temsilciligi kuruldu. Günümüzde halen Azerbaycan ve diger tüm Türki Cumhuriyetlerdeki ögrencilerimiz FONO kurslarindan yararlanmaktadir.

2001

Emniyet Genel Müdürlügü Egitim Daire Baskanligi ile 01.05.2001 tarihinde yapilan Isbirligi Protokolü kapsaminda, Emniyet Teskilati’nda görevli personelin yabanci dil ögrenmesinde FONO yabanci dil egitim setleri tercih edilmistir.

2006

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlügü ile yapilan ikili görüsmeler sonunda 14.11.2006 yilinda Mus Cezaevinde 4 yil boyunca FONO Açikögretim Kurslari ile yabanci dil egitimi verilmistir.

2008

FONO, Avrupa'nin en büyük kitap fuar etkinligi olan "Frankfurt kitap fuarlari" tarafindan Türkiye’den en çok katilan yayinevi olarak, fuar idaresi tarafindan ödüle layik görülmüstür.

Bugün FONO, ilk kurulduğu yıldan bu yana Türkiye’de yabancı dil eğitim alanında öncü olmanın gururunu yaşıyor. Açıköğretim sistemiyle eğitimin Türkiye’deki ilk temsili olan ve yabancı dil eğitim yayınlarıyla okurlara bu alanda en zengin kaynağı sunan FONO, hem çeşitlilik hem de içerik yönünden gelişmeye ve büyümeye devam ediyor.